REIKI – holistyczne spojrzenie na zdrowie

reiki_massageREIKI nie jest religią, ani też filozofią. REIKI jest energią
i sztuką jej wykorzystania.

Słowo REIKI pochodzi z języka japońskiego i oznacza uniwersalną energię życiową, nieskończoną
i niewyczerpalną, którą wypełniona jest przestrzeń, siłę działającą zawsze i wszędzie we wszystkich istotach i rzeczach Wszechświata. Energia ta doprowadza organizmy do pełnej równowagi na wszystkich płaszczyznach ich egzystencji, przynosi ulgę w cierpieniu, daje poczucie własnej wartości, uczy miłości, akceptacji siebie i innych. Działa ona na ludzi, zwierzęta i rośliny wzmacniając ich siły życiowe.·        to Uniwersalna Energia Dająca Życie;
·        to możliwość uzyskania spokoju wewnętrznego i powrotu do zdrowia;
·        to sposób na pomoc sobie i innym;
·        to droga do pozbycia się złości i zmartwień;
·        to docenienie tego, co mamy poprzez uczciwą pracę;
·        to szacunek i miłość do wszystkiego, co żyje;
·        to pomoc w zrozumieniu własnej wartości, własnej mocy i opieki;
·        to zmiana świadomości i nastawienia do świata

Pod koniec XIX wieku, odkrył ją ponownie dr Mikao Usui. Może z niej korzystać każdy, bez względu na wyznanie, wykształcenie, wiek, płeć czy kolor skóry. Jest tak naturalna, jak nasze życie, jest dobrem, światłem i miłością.

Kluczem do REIKI jest prostota.

Zdolność przekazywania tej energii może posiąść każdy, kto wyrazi szczery zamiar uzyskania dostępu do Niej, ukończy szkolenie prowadzone przez Mistrza REIKI
i uzyska odpowiednie wtajemniczenia.

Przekazywanie zdolności posługiwania się energią REIKI odbywa się tylko i wyłącznie podczas szkoleń prowadzonych przez Mistrzów Reiki.

REIKI nie zastępuje lekarza, lecz pozwala na ograniczenie korzystania z jego usług. Gdy zajdzie potrzeba znakomicie wspiera działanie medycyny akademickiej oraz medycyny niekonwencjonalnej i powoduje znacznie szybszy powrót do zdrowia.

W latach 90-tych na zachodzie rozpowszechniła się praktyka REIKI jako forma terapii uzupełniającej (komplementarnej). W Polsce metoda ta dominuje głównie w wąskich środowiskach. Jakże miło by było zobaczyć to, co dzieje się na zachodzie. Ujrzeć jak REIKI wkracza do szpitali i innych placówek opieki, do hospicjów, do zakładów karnych jako forma terapii, a wraz z REIKI ludzie o czystych sercach
i pełni szacunku, wyrozumiałości… Cudownym wydarzeniem byłoby gdyby można było połączyć medycynę konwencjonalną z medycyną naturalną. Czyż potrzebne są spory na temat wyższości? Może to kiedyś się ziści?

Jestem pewna, że ludziom żyłoby się dużo prościej.

Moim celem jest spopularyzowanie metody REIKI. Wiele się w moim życiu zmieniło, gdy rozpoczęłam przygodę z REIKI – był to rok 1998, a 2003 inicjowana byłam na Wielkiego Mistrza Reiki. Od tamtej pory zaczęłam nauczać innych REIKI i wiem, że w życiu moich uczniów wiele tak jak i u mnie się zmieniło i stale zmienia – są bardziej świadomi, z miłością i zrozumieniem traktują wszystkie istoty, łatwiej przechodzą wszelkie doświadczenia życiowe.

Metoda REIKI jest formą terapii uzupełniającej. Na pewno nikomu nie zaszkodzi,
a pomóc w dużej mierze może. Odkąd się nią zajmuję, nigdy ja, jak i moi najbliżsi nie korzystali z usług medycyny konwencjonalnej. A może mamy wyjątkowe szczęście.

Pisząc o tejże metodzie mam nadzieję, iż zachęcę czytających do korzystania z REIKI, lub nauczenia się REIKI.

W obecnej dobie dąży się do holistycznego zdrowia, a co za tym idzie do lamusa odchodzi już farmakologia jako jedyna forma dbania o zdrowie, ale ruch, zdrowa dieta, dbałość o emocje, komplementarne formy terapii takie jak: ziołolecznictwo, medycyna chińska, litoterapia, homeopatia, terapie „energetyczne” – REIKI, bioterapia itp. W krajach takich jak: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy REIKI z powodzeniem trafiło do szpitali, hospicjów i podobnych placówek.

Tak więc, by dziś być zdrowym, trzeba zadbać o swoje dobre samopoczucie zarówno na poziomie fizycznym, emocjonalnym, duchowym i społecznym.

REIKI oddziałuje holistycznie, na poziomie fizycznym, emocjonalnym, mentalnym i duchowym. Wiemy, że większość chorób jest psychosomatycznych, więc problem tkwi w stresach, lękach, złych emocjach, przeszłych doświadczeniach.

REIKI dokonuje uzdrowienia tego, co emocjonalne – pozwala pogodzić się ze złymi doświadczeniami z przeszłości, koi emocje, eliminuje lęki, daje siłę do przebaczenia. Jeśli psychika jest uzdrowiona, wtedy na poziomie fizycznym zaczynamy odzyskiwać zdrowie w myśl zasady „w zdrowym ciele, zdrowy duch”. Zabiegi REIKI doskonale relaksują, harmonizują, odstresowują, rozluźniają wszelkie napięcia. Gdy ciało jest w takim stanie, szybciej następuje jego regeneracja.

Osoba przekazująca REIKI nie diagnozuje, nie obiecuje cudów – jest tylko kanałem, który przekazuje energię. Zabieg jest bardzo prosty i przynosi korzyści zarówno osobie przekazującej REIKI jak i odbiorcy.

SAMOUZDRAWIANIE odbywa się poprzez nałożenie dłoni w odpowiednie miejsca na naszym ciele. Po dotknięciu ciała odczujemy przepływ energii. Będzie to wrażenie mrowienia, zmiana temperatury (ciepło lub zimno), odczucie spokoju, senności itp. Czasem pojawią się łzy, ból lub jego wyciszenie.

            Reakcje mogą być różne i nie dają się z góry przewidzieć.

Poprzez kurs Reiki I stopnia:

 • odczujesz poprawę swojego stanu zdrowia
 • dzięki ćwiczeniom nauczysz się harmonizować swoje ciało
 • zaczniesz uzdrawiać siebie oraz innych

Będąc adeptem II stopnia Reiki:

 • możesz szybciej i skuteczniej pomagać w uzdrawianiu i trudnych sytuacjach życiowych
 • poznajesz trzy symbole Reiki – dzięki nim z większym skutkiem niesiesz pomoc sobie i innym
 • masz możliwość pracy uzdrawiania na odległość
 • poznasz moc przebaczenia sobie i innym

Po ukończeniu II stopnia specjalistycznego Reiki:

 • poznasz kolejne 9 symboli mocy, które wspomogą Cię w pozbyciu się zarazków
  i wirusów, uzdrawiają kręgosłup, pomagają w rozwiązywaniu trudnych spraw np. urzędowych, przecinają uciążliwe związki
 • szybciej i skuteczniej pomagasz w uzdrawianiu siebie i innych

Jeśli poczujesz, że jest to metoda dla Ciebie, możesz skontaktować się ze mną, bądź
z jakimkolwiek Mistrzem Reiki w sprawie kursu. Kursów REIKI nie prowadzę Internetowo.

Autor: Renata Bartniczuk

Ten wpis został opublikowany w kategorii terapie naturalne i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.