RUNY – STAROGERMAŃSKIE, MAGICZNE ZNAKI

Staronordyckie słowo run oznacza tajemnicę, sekret szeptany na ucho. Najstarsze odnalezione zapisy runiczne mają prawie dwa tysiące lat.

Runy

RUNA = tajemnica

RUNA = pieśń, wiersz

RUNA = pismo

Historia pisma runicznego pełna jest magii i piękna. Według skandynawskich wierzeń runy są najważniejszym darem, jaki dał ludziom wielki bóg Odyn. Kiedy Wikingowie wyruszali na wojenną wyprawę na burtach swoich łodzi wycinali znaki tajemne, które miały im zapewnić pomyślność i bezpieczny powrót do domów. Runy – stały się także jednym z najstarszych europejskich alfabetów rozpowszechnionym wśród Skandynawów i Germanów. Wraz z walecznymi Wikingami docierały one do wielu krajów europejskich – m.in. w Polsce odkryto kamienie na których powierzchni wyryto przekazy runiczne, ale alfabet był tylko jednym z zastosowań symbolów runicznych. Służyły one jako znaki ochronne i magiczne. To za ich pomocą przewidywano przyszłość.

Podstawowy alfabet, zwany starszym futharkiem, zawierał 24 litery, które przetrwały do dziś i funkcjonują jako podstawowe runy. Ich kształt jest ostry, ponieważ zapisywane były najczęściej na kamieniu, gdzie trudno byłoby uzyskać litery okrągłe. Ta ich kanciastość powoduje specyficzne promieniowanie kształtu. Każda runa zawiera inną energię i ma też inne oddziaływanie. Warto więc każdą

z nich kontemplować oddzielnie. Każda runa może być amuletem i talizmanem. Amulet ma działanie ochronne, talizman przynosi ze sobą te wartości, których szczególnie pożądamy. Dobrze jest wypalić runy na kawałku drewienka albo namalować na ładnym kamyku kolorem czerwonym, a najlepiej działają w kolorze białym na białym tle.

Runy są zawsze bezpieczne jeśli nasze intencje są szlachetne, a serca czyste.

Inskrypcje runiczne zapisywane były na drewnianych tabliczkach, w kamieniach i na kamieniach, a także na przedmiotach metalowych. Nie wszyscy wiedzą, że popularne na naszych drzwiach znaki K+M+B wywodzą się wprost z pogańskich zwyczajów umieszczania nad wejściem symboli ochronnych i wprawdzie teraz oznaczają one inicjały Trzech Króli – Kacpra, Melchiora i Baltazara, ale równie dobrze funkcjonują jako runy – gebo, ehwaz i berkanan. Runy pojawiają się często w literaturze fantasy. Własny alfabet runiczny stworzył na potrzeby realiów „Władcy Pierścieni” angielski pisarz John Ronald Reuel Tolkien.

Ludzie sięgają po runy, gdy chcą skorygować swoją ścieżkę życia. Wybierają je za przewodnika na drodze swojego rozwoju, medytują z nimi, noszą jako talizmany ochronne, remedia feng shui, kreślą sigile runiczne – pieczęcie złożone z kilku liter futharku, by ziściło się to czego pragną: wspomaganie zdrowia, ochrona przed urokami, powodzenie w finansach, szczęście w związkach… Znaki runiczne mają także właściwości lecznicze i profilaktyczne.

Nie dowierzasz? Spróbuj wykonać kilka run i umieść je w swoim otoczeniu. Będziesz zdziwiony ich działaniem…

Runy

A oto doskonały układ run na: miły dom, wzajemną współpracę, dobre dogadanie się w rodzinie, wesołość, szczęście i relacje w nim panujące.

Znaki runiczne mają także właściwości lecznicze i profilaktyczne. 

W skandynawskich i niemieckich domach często można zauważyć wiszące na ścianach ozdobne deseczki z wymalowanymi runami.

Hagal

Hagal – dzięki tej runie znajdziesz się pod opieką potężnych mocy, przyniesie Ci ona powodzenie i otworzy przed Tobą nowe możliwości. Runa usuwa życiowe przeszkody, przywraca harmonię ciała i umysłu, chroni przed atakami.

Raido

Raido – runa energetyzująca, daje nam ona siłę potrzebną do osiągnięcia celu. Runa drogi, rytmu i tańca. Pomaga zmienić nasze życie, pozbyć się nałogów.

Dagaz

Dagaz – symbolizuje dzień i światło, niesie przebudzenie i nadzieję. Daje odwagę do działania. Pomaga wyjść z zaślepienia i beznadziejności.

Ingwaz

Ingwaz – zapewnia spokój, obfitość i urodzaj. Jest zalecana kobietom w ciąży.

Algiz

Algiz – rokuje pomyślność i realizację przedsięwzięcia. Runa symbolizuje ozdrowienie w chorobie i pomyślność w sprawach uczuciowych, w uwodzeniu i zdobywaniu partnera. Chroni przed szkodliwym promieniowaniem cieków wodnych.

Ahwaz

Ehwaz – Partnerstwo, zaufanie i wierność. Pomyślność wspólnych działań i związków uczuciowych. Wspomaga procesy integracji i pozwala nam znależć swoje miejsce w grupie.

Berkanan

Berkanan – symboliczne znaczenie tej runy to kobiecość, macierzyństwo, urodzaj. Stanowi tarczę ochronną dla domu rodzinnego. Uodparnia przed trwonieniem energii.

Odala

Odala – symbolizuje bezpieczne miejsce na ziemi, ojczyznę i ogólny dobrobyt. Pomaga osiągnięcie szczęścia i zrealizowanie celu. Chroni przed chorobami genetycznymi.

Fehu

Fehu – symbolizuje wielkie energie twórcze. Oznacza obfitość, urodzaj, bogacenie się. Przynosi ona sukces materialny i duchowy. Chroni cały organizm przed atakami choroby.

Uruz

Uruz – Pozbycie się niepokojów i powrót do zdrowia. Runa szczęścia. Symbolizuje energię wszechświata, duchową podróż do źródeł. Pozwala na koncentrację wewnętrzną.

Durisaz

Durisaz – Dzięki olbrzymim mocom, które są po Twojej stronie odniesiesz zwycięstwo, pokonasz wszelkie przeszkody. Musisz być tylko konsekwentny. Spodziewaj się miłości i życzliwości. Zachęta do zdecydowanego działania.

Jeśli ta tematyka Ciebie zainteresowała, to daj znać być może za jakiś czas zorganizuję kolejny kurs z tej dziedziny.

Dziękuję za uwagę.

Ten wpis został opublikowany w kategorii terapie naturalne i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.